Rajd pieszy po okolicy

Tradycją stają się rajdy naszych uczniów po najbliższej okolicy - niby znanej, a jednak do końca nieodkrytej. Zasłyszana gdzieś anegdota, historia opowiedziana przez babcię lub dziadka, a nawet, jak tym razem, praca domowa dla chętnych - budzą w nas pasję podróżników.

Tym razem ruszyliśmy do Wojciechówki...

Zapytacie - w jakim celu? Otóż szukamy w najbliższej okolicy miejsc mówiących coś o naszej historii. W Wojciechówce znajdują się dwie mogiły nieznanych z imienia i nazwiska żołnierzy radzieckich poległych tutaj w styczniu 1945 roku, prawdopodobnie podczas zimowej ofensywy. Nie znamy ich godności, ponieważ żołnierze Armii Czerwonej byli pozbawieni nieśmiertelników (te funkcjonowały bardzo krótko). Obydwiema mogiłami opiekują się mieszkańcy pobliskich wsi.

Przy okazji rajdu zobaczyliśmy również, jak wyglądała jeszcze niedawno wieś polska, przywitaliśmy gniazdujące bociany. Pośmialiśmy się, pożartowaliśmy i choć zmęczeni, to na pewno dumni wróciliśmy do szkoły. 10 kilometrów za nami!