Rajd do miejsc pamięci

27 października uczniowie klas starszych pod opieką p. Teresy Dudy, Jadwigi Turzyńskiej, Iwony Jaskorzyńskiej, Marty Kępińskiej, Pauliny Gumowskiej i Anny Pacek wybrali się na pieszy rajd do miejsc pamięci w Stromcu.

Rajd stał się już tradycją szkoły. Staramy się co roku, przed 1 listopada odwiedzić groby zasłużonych dla naszej ziemi osób.

Najpierw złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy pamiątkowy znicz przed obeliskiem upamiętniającym 134 osoby wywiezione w czasie II wojny światowej do obozów koncentracyjnych, m.in. za działalność antyhitlerowską. W tym miejscu zaznajomiliśmy się również z okupacyjną historią ziemi stromieckiej.

Następnym przystankiem na trasie rajdu był cmentarz, gdzie odwiedziliśmy m.in. zbiorowe mogiły żołnierzy walczących w okolicy w kampanii wrześniowej oraz powstańców styczniowych, grób rodziny Bagniewskich, a także miejsca pochówku pracowników naszej szkoły. Wysłuchaliśmy także opowieści o pochodzącym z Niedabyla bohaterze Powstania Styczniowego pułkowniku Dionizym Czachowskim, o kampanii wrześniowej i działalności Eugenii Bagniewskiej, dziedziczce majątku Szczyty.

Podczas wspólnej wędrówki chętni mogli się pochwalić swoją wiedzą i wziąć udział w quizie dotyczącym odwiedzonych miejsc. Na aktywnych czekały słodkie upominki.

Rajd zakończyliśmy ogniskiem na posesji pp. Marutów w Mokrym Lesie.