Mobilne Laboratorium Przyszłości

24 kwietnia gościliśmy w szkole edukatorów Mobilnego Laboratorium Przyszłości, którzy przeprowadzili zajęcia z uczniami klas V- VIII.

Uczniowie zapoznali się z budową i działaniem drukarki filamentowej. Z ogromnym zainteresowanie oglądali modele przestrzenne. które powstały wcześniej przy użyciu drukarki 3D. Kolejny etap warsztatów to wybieranie modeli do druku i ich samodzielne drukowanie. Dzieci dowiedziały się również, skąd czerpać gotowe modele do druku 3D, oraz poznały programy do projektowania własnych. Podczas zajęć stworzyli prace za pomocą długopisów 3D - breloczki w różnych kształtach.

Druga część warsztatów dotyczyła sztucznych sieci neuronowych. Edukatorki zapoznały uczniów z aplikacjami i programami, które się na nich opierają. Dzieci obserwowały, w jaki sposób aplikacje rozpoznają części ciała i różne gesty. Wykorzystują one elementy tzw. sztucznej inteligencji.

Duże emocje wzbudziła gra w węża, którym uczniowie sterowali za pomocą gestów. W ten sposób można także ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową i podzielność uwagi. Nie wszystkim od razu szło dobrze, ale ćwiczenie czyni mistrza.