Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat

Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat. Pod takim hasłem, wziętym z nauczania religii żydowskiej, odbyła się otwarta lekcja historii dla klas 4-8.
Jej celem było upowszechnienie wiedzy o Polakach ratujących osoby narodowości żydowskiej podczas II wojny światowej, w tym szczególnie o bohaterskiej rodzinie Ulmów z Markowej na Podkarpaciu.
Uczniowie przypomnieli sobie okoliczności wybuchu II wojny światowej, poznali przejawy codziennego okupacyjnego życia. Dowiedzieli się o postawach Polaków wobec zagłady Żydów: tych haniebnych i tych heroicznych. Za pomocą drzewka decyzyjnego próbowali rozstrzygnąć dylemat okupacyjny: pomagać (a jeśli tak, to w jaki sposób) czy nie pomagać. W dyskusji wskazali na najważniejsze wartości, którymi powinniśmy się kierować, ale także rozmawiali o niemożności oceny decyzji ludzi żyjących w tych okrutnych czasach.
Mamy nadzieję, że ta lekcja, a przede wszystkim płynące z niej wnioski, na długo pozostaną w naszej pamięci.