Cieszmy się wolnością!

"Dzisiaj wielka jest rocznica - jedenasty listopada! Tym, co zmarli za ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa". Tymi słowami rozpoczęła się dzisiejsza akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Piątoklasiści przypomnieli, jak doszło do rozbiorów Polski, dlaczego niezgoda zawsze rujnuje, a także - w jaki sposób nasz kraj odzyskał niepodległość w 1918 roku. Wielu Polaków oddało swoje życie, by tę wolność wywalczyć. To smutna strona Święta Niepodległości. Jednak w rocznicę 11 Listopada oddajemy hołd również tym, którzy tę wolność nosili w sercach - powstańcom listopadowym i styczniowym, niepokornym dzieciom z Wrześni, żołnierzom Legionów Polskich i milionom Rodaków, którzy w domu pielęgnowali polskość. To o nich mówiła dzisiejsza gawęda harcerska, to im śpiewał nasz chór - dziewczynki z klas 4 i 5, to dla nich dzieci z klas 2 i 3 zaśpiewały piękną pieśń o wolności, to dla nich tańczyli pierwszoklasiści. Dziękujemy również naszej uzdolnionej plastycznie uczennicy - Julii Matysiak, która wykonała, wykorzystany w dekoracji, portret Dziadka - Józefa Piłsudskiego. Cieszmy się Świętem Niepodległości, cieszmy się wolnością!