Wrzesień 1939 - pamiętamy - 24.09.2019

Był taki wrzesień, kiedy uczniowie nie poszli do szkoły. Kiedy razem ze swoimi rodzinami kryli się przed bombami. Był taki wrzesień, kiedy tatusiowie pojechali na wojnę i nigdy już nie wrócili do domu. Był taki wrzesień, kiedy na świecie zapanował strach.

1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy niespodziewanie, o świcie napadły na nasz kraj. Rozpoczęła się II wojna światowa. Trwała 6 długich lat. W tej wojnie wielu żołnierzy oddało swoje życie za ojczyznę. Zginęło też wielu cywilów, również dzieci.
W 80 lat od tamtych wydarzeń chcemy pokazać, że pamięć o nich nie zaginęła w naszym narodzie. Chcemy oddać hołd tym, którzy walczyli za wolność naszej ojczyzny. Uczniowie klasy V pod opieką p. Anny Pacek przygotowali 20 września apel pod hasłem „Wrzesień 1939 – Pamiętamy”. Przypomnieli najważniejsze fakty z kampanii wrześniowej, recytowali piękne wiersze sławiące obrońców Westerplatte i innych bohaterów. Najważniejszym jednak przesłaniem, zapamiętanym nawet przez najmłodszych, było dobitnie wypowiedziane przez Gabrysię: „Nigdy więcej wojny!”