Akademia - 226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - 28.04.2017

28 kwietnia wierszem i wspólnym śpiewem patriotycznych piosenek uczciliśmy ważne dla nasze Ojczyzny święto – 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Całą szkołę przystrojono biało-czerwonymi chorągiewkami przygotowanymi przez uczniów klas IV – VI.

„Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie.

Witaj maj, piękny maj,
U Polaków błogi raj”.

Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce, drugą konstytucją w świecie - po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. - Konstytucja była próbą radykalnego uzdrowienia państwa i wyeliminowania wpływów obcych mocarstw, czego dalszą konsekwencją była wojna w obronie konstytucji i kolejne rozbiory.

Konstytucję 3 Maja uchwalono w  pierwszych dniach maja, gdy większość posłów opozycji, sprzeciwiających się konstytucji była jeszcze na urlopie wielkanocnym.

Po siedmiogodzinnych obradach, ignorując protesty opozycji, konstytucję przyjął sejm, a następnie podpisał król. Autorami Konstytucji 3 Maja byli : król Stanisław August Poniatowski , Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj, któremu przypisuje się ostateczną jej redakcję.